Blog

AktualityNovinkyFinanceZprávyAktuálně

Co se dělo v květnu 2023

Nic zvláštního se nestalo, rostlo to a pak přestalo (inflace)

Meziroční inflace klesla na 12,7 % a meziměsíční inflace za duben je -0,2 % a analytici říkají, že inflace bude nadále klesat (i proto, že odmazáváme vysokou hodnotu z loňska). Pomáhá nám silná koruna, která ředí importovanou inflaci, pomáhá nám také pokles cen komodit (např. do aut tankujeme v průměru o 20 % levněji než před rokem, kdy benzín stál téměř 47 Kč).

Víte jakou váhu má ve spotřebním koši benzín a nafta? Benzín 2 % a nafta 1%.

S inflací ještě nemáme vyhráno, ale jsme na dobré cestě. ČNB pravděpodobně ponechá vyšší sazby delší dobu, aby se utvrdila, že „to funguje“ (v řádu měsíců).

Kapitálové trhy  a další aktiva

Světové akciové trhy v květnu mírně oslabily (-1 %). Na druhou stranu posílil dolar. Kdo má světové akcie v americkém dolaru (nezajištěné do koruny), ten má v květnu zisk +2,7%.

Aktuální dění ve světě

  • Blížící se červen bude poznamenán zasedáními centrálních bank.
  • V USA bylo dosaženo dohody o dočasném pozastavení dluhového stropu.
  • Technologické akcie zaznamenávají vzestup díky velkým očekáváním v oblasti umělé inteligence.

 

 

Pravidelná investice na 20 let ochránila hodnotu peněz před inflací

 

V době vysoké inflace je těžké chránit majetek, aby neztrácel na hodnotě. K vysoké inflaci se ještě přidaly poklesy akcií i dluhopisů v loňském roce.

 

Kdo ale dlouhodobě pravidelně investuje do akcií, ten dosáhl reálného zhodnocení. Výnosy jsou tedy vyšší, než je znehodnocení peněz inflací.

Viz graf, který ukazuje pravidelnou investici za posledních 20 let, kterou pravidelně valorizujeme o inflaci. V roce 2003 začínáme měsíčně investovat částku 2600 Kč a v současnosti investujeme už 5000 Kč měsíčně. Hodnota majetku zobrazuje naše vklady včetně výnosů po zohlednění inflace. Po dvaceti letech má majetek vyšší kupní sílu než všechny naše vklady.

Před 70 lety komunisté připravili mnoho lidí o úspory

Československá měnová reforma z roku 1953 byla politický zásah provedený 1. června 1953, kterou se tehdejší komunistická vláda snažila dosáhnout znehodnocení měny, vypořádat se s přídělovým systémem, zastavit černý trh a také snížit poměr poptávky vůči chudé poválečné nabídce. Tehdejší mocí byla reforma prezentována jako vítězství „pracujícího lidu“ a úder buržoazii, důsledkem však bylo znehodnocení úspor, propadnutí vázaných vkladů všeho obyvatelstva a pokles jeho životní úrovně. Anulováním dluhů státu vůči domácímu obyvatelstvu šlo o faktický státní bankrot. Směnný kurz byl v některých případech až 50:1 (tedy, že jste vyměnili 50 starých Kčs za novou 1 Kčs).

Mezinárodně-politické důsledky

Protože byla měnová reforma provedena bez předchozího souhlasu Mezinárodního měnového fondu, bylo Československu po nátlaku v roce 1954 za toto nedodání požadovaných údajů ukončeno v této organizaci členství. To bylo po revoluci obnoveno roku 1990. Navázání kurzu koruny na rubl bylo nahrazeno devalvací koruny a fixním kurzem na dolar.

Měnová reforma podobného typu není v západním světě (ani v ČR) dnes realizovatelná. Co ale ohrožuje naši hotovost je všudy skloňovaná inflace a další rizika. I proto musíme diverzifikovat do různých druhů aktiv a rozkládat našeho investice takřka po celém světě.

Pěkný den,

Kuba

Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,

https://cs.wikipedia.org/wiki/Československá_měnová_reforma_(1953)

 

Sdílet článek:

Nejnovější články

Ing. Jakub Kratochvíla, EFA

Poradce finančního a investičního plánování

Pomáhám úspěšným BEZPEČNĚ investovat a finančně plánovat. 📈 – LIDSKY A SROZUMITELNĚ. 🧮

DOMLUV SI seznamovací SCHŮZKU zdarma