co se aktuálně děje?
Březen 2023 byl turbulentním měsícem na finančních trzích. Mezi nejzajímavější události patří pády dvou bank v USA kvůli špatnému řízení rizika a následně také ve Švýcarsku. Tyto pády ovlivnily celý sektor bankovnictví a způsobily propady na akciových trzích.
Ve Švýcarsku byla banka Credit Suisse nucena prodat svá aktiva kvůli nedostatku likvidity a přetrvávajícímu tlaku regulačních orgánů. Tento pád ukázal, jak citlivý je švýcarský finanční sektor na globální hospodářské výkyvy a nadměrnou expanzi bankovního sektoru.
Oba případy podtrhují důležitost správného řízení rizik a regulačních opatření v tomto sektoru. Podle analytiků však apokalypsa jako v roce 2007 v žádném případě nehrozí, tento segment zůstává nadále silný a důkazem je, že se akciové indexy z bleskové „minikrize“ rychle vzpamatovaly.
Inflace rostla v ČR v únoru "jen" o 0,6 %.
To ale znamená, že ceny dále rostou a vyrostly o dalších 0,6 %. Za polední 3 roky jsou celkové ceny o 33 % vyšší a za posledních 5 let dokonce o 41 %.
V 5letém horizontu dokázaly ale některé investice inflaci porazit – například akcie nebo zlato.
Nemovitosti, hypotéky a úrokové sazby
Po delší době klesly i úrokové sazby hypoték (jen mírně). Pokud je však hypotéka, resp. pořízení vlastního bydlení, něco, co pro Vás bude aktuální, doporučujeme neotálet. Míč je aktuálně na straně kupujících a nízká koupěschopnost tlačí ceny nemovitostí dolů. Velice důležité je připravit se na pořízení takové nemovitosti, znát jednotlivé parametry, omezení a také být nachystaný na celý proces.
Úrokové sazby ve světě:
- Fed dál bojuje proti inflaci. Kosmeticky o 0,25 procentního bodu zvedla úrokové sazby.
- ECB dle plánu zvedla sazby o 0,5 procentního
- ČNB sazby nechává stabilní a brzdí očekávání jejich brzkého snižování
Dluhopisové trhy
Dluhopisové indexy pokračují v růstu předchozích měsíců. Rostly i v březnu (o 1,5 % pětileté a o 3,2 % desetileté). Úspěšně tak umazávají ztrátu předchozích let. Kdo investoval do dluhopisů např. před 3 roky, je stále ve ztrátě. Naopak pro konzervativnější investici s kratším horizontem se dluhopisy mohou jevit jako zajímavou příležitostí s výhledem poklesu úrokových sazeb.
akciové trhy
Akciové trhy v březnu rostly. Kdo investuje do světových akcií v dolaru, tomu část zisků “smazal” vývoj jeho kurzu, který proti koruně oslabil. Cizí měny vůči koruně někdy oslabují, jindy posilují – i tento parametr se propisuje do ziskovosti či ztrátovosti investice. Například dolar je na podobné úrovni jako před rokem. Má za sebou ale silné posílení a pak oslabení. Za posledních 6 měsíců je to o 17 %.
komodity a alternativy
V březnu, ale i v celém 1. kvartálu, se Bitcoinu dařilo.
Zlato může být v této době ovlivněno rostoucími úrokovými sazbami a cenu ropy může ovlivňovat omezená nabídka (oznámení OPEC o omezení těžby) a geopolitická rizika.
Co (kam) dnes s penězi?
Spekuluje se o zrušení státní podpory stavebního spoření. Je k zamyšlení, jestli je to dobře nebo špatně. Tento nástroj má už leccos za sebou. Co ale víme je, že obecně jsme “stavebko” minimálně poslední roky neužívali úplně správně
Pokud zruším stavebko, tak kam s penězi?
Na krátkodobé uložení finančních prostředků, když vezmeme v potaz výnos při dané (téměř žádné) míře rizika, určitě stále dává smysl spořící účet, termínované vklady nebo jiné hotovostní nástroje (třeba RepoFond, který využívá repooperaci s ČNB). Na trochu delší horizont – již zmíněné dluhopisové fondy. Na delší období můžeme využít stále „vyklesaného“ akciového trhu.
Vůbec nejefektivnější je ale mít zpracovaný finančně-investiční plán, který mi odpovídá na velkou spoustu otázek typu – kam peníze dávat, na jak dlouho, a co od nich v čase čekat.
Hezký den,
Kuba
Ing. Jakub Kratochvíla, EFA
+420 737 550 424
jakub@jakubkratochvila.cz
Zdroj: KFP online + vlastní zpracování