U akcií jsou 2 rizika pohybu, které si musíme uvědomit
- Riziko poklesu = pro toho, kdo je má
- Riziko růstu = pro toho, kdo váhal
.
Světové akcie v červnu rostly a připsaly si 4 % (v CZK) [a 6,9 % v USD]. Za poslední rok jsou světové akcie +7,3 %. Více než polovinu ročního růstu udělaly za poslední měsíc. To je typický obrázek volatility akciových trhů: růst se odehrává v pár klíčových měsících a je škoda být mimo trh. Proto se doporučuje na akciové trhy nevstupovat jednorázově, ale rozložit nákupy v čase. Další možností, jak vstupovat postupně na akciový trh, je pravidelná investice. Ta těžila z levných nákupů v minulých měsících. Například 3 letá (a delší) pravidelná investice do světových akcií je v zisku.
Kdo investoval pravidelně poslední 3 roky je v plusu
I přes velice dynamické období černých labutí a ne docela příznivého ekonomického počasí, kdo nastavit trvalý příkaz na pravidelnou investici před 3 lety, aktuálně se dívá na investičním účtu na černá čísla. Co to znamená? Minimálně to, že dokázal za tu dobu naakumulovat určité množství majetku. 🙂 (téměř 200 000 Kč) Kam se dál trhy budou posouvat bohužel nikdo říct nemůžeme. Možná budou dál růst, možná začnou zase klesat, možná se budou plácat „do boku“. V dlouhém horizontu odměna v podobě složeného úročení za trpělivost je něco, na co se můžeme těšit. Každopádně musíme se držet našeho plánu a strategie!
Kapitálové trhy a další aktiva – souhrnná tabulka
Inflace u nás a ve světě
Spotřebitelské ceny v červnu v ČR vzrostly o 0,3 % a výše inflace tak i nadále klesá. Nižší inflace ale znamená, že se stále zdražuje. Jen pomaleji.
V USA a Evropě je inflace nižší než u nás. Nedaří se jí ale dostat na úrovně kolem 2 %, kde by ji centrální banky rády viděly. Například jádrová inflace (bez volatilních cen energií) je stále kolem 5 % až 6 %. Je možné, že se budeme muset připravit na delší dobu vyšší inflace, a tím pádem i vyšších úrokových sazeb.
Vláda schválila změny u státního příspěvku na spoření na stáří.
Snahou změn je podpora spoření na stáří. Proto se zvyšuje částka, na kterou je možné čerpat státní příspěvek. Od roku 2013 byl maximální vklad pro státní příspěvek 1000 Kč, od příštího roku vláda navrhuje růst na 1700 Kč. Při vkladu 1700 Kč bude státní příspěvek 340 Kč.
Nemění se jen státní příspěvek, ale dochází i k některým dalším změnám. Změny ale nevyžadují žádnou urgentní reakci z Vaší strany. Každopádně je to motivace k aktualizaci finančního plánu.
Pokud jedeme ven, nezapomeňme na cestovní pojištění
Proč cestovní pojištění? Zdravotní náklady v zahraničí mohou dosáhnout milionů. Cestovní pojištění vám finančně pomůže a pokryje výdaje za lékařskou péči při úrazech, nemocích a jiných nečekaných událostech.
Co zahrnuje cestovní pojištění? Kryje náklady na léčbu, hospitalizaci, akutní zubní ošetření, operace a poskytuje asistenční služby v češtině. Zahrnuje také repatriaci, pomoc horské služby a pojistí různé rekreační sporty. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) nemusí pokrýt všechny náklady v zahraničí, často je potřeba připlatit. Cena pojištění je zanedbatelná ve srovnání s potenciálními náklady na lékařskou pomoc. Užijte si dovolenou bez starostí a pokud potřebujete pomoci, dejte vědět.
Pěkný den,
Kuba
Zdroj:
Novinky KFP,
aktuality z ekonomik,
Tento materiál není určen k poskytování osobního investičního poradenství, neobsahuje analýzu investičních příležitostí ani investiční doporučení k nákupu nebo prodeji jakýchkoli investičních nástrojů a nejedná se o veřejnou nabídku. Pokud máte zájem o určitý investiční nástroj, poraďte se s Vaším finančním poradcem.